Szkolenia po angielsku – konieczność czy moda?
Szkolenia po angielsku – konieczność czy moda?
Mimo faktu, iż język angielski nie jest najczęściej używanym językiem na świecie, jest bezprecedensowo najważniejszy. Szacuje się, że ponad miliard ludzi uczy się go w skali globalnej. Choć istnieje wiele różnych czynników wyjaśniających przyczynę tak wielkiego zainteresowania nauką języka angielskiego w ostatnich latach, wszystko sprowadza się do faktu, iż język angielski jest międzynarodowym językiem biznesu i polityki.
Świat dziś jest szybko kurczącym się miejscem. Postęp techniczny, a w szczególności prędkość z jaką podróżuje człowiek, informacja, idea zrewolucjonizowały i wciąż zmieniają sposób w jaki robi się biznes w XXI wieku. Aby zyskać przewagę konkurencyjną firmy muszą stawać się coraz bardziej wrażliwe pod kątem językowym. Od tego uwarunkowany jest ich sukces zarówno lokalny jak i globalny.
W „płaskim świecie”, jak określa go Tom Friedman, w którym tak wielu ludzi, z tak różnych kultur współpracuje ze sobą nie ma tematu tak ważnego jak perfekcyjna znajomość języka angielskiego w biznesie. Obojętnie czy strony określają cenę i warunki kontraktu, kończą negocjacje, przekonują siebie do kooperacji, określają budżet czy przełamują poważny impas, w każdej z tych sytuacji znajomość języka odgrywa kluczową rolę.
Jeśli organizacje i jednostki działające w ramach tych organizacji mają być efektywne, powinny nauczyć się myśleć i komunikować globalnie. Jeszcze nigdy dotąd potrzeba znajomości Business English nie była tak wielka. Brak kompetencji językowych często bywa „winowajcą”, przez którego przedsiębiorstwa międzynarodowe tracą wielomilionowe kontrakty, nowe możliwości i rynki zbytu.
Znaczenie języka angielskiego w biznesie
Istnieje wiele powodów, dla których coraz więcej firm wymaga od swoich pracowników szlifowania umiejętności językowych. Kadra zarządzająca międzynarodowych firm myśląc poważnie o zagranicznej ekspansji musi stawić czoła kwestii rozwoju kompetencji językowych swoich pracowników. Drugi powód to panujące na rynku trendy. Przy obecnym klimacie ekonomicznym, korporacje chętnie sięgają po outsourcing i offshoring. Wiele firm zdało sobie sprawę z tego, ile mogą zaoszczędzić przenosząc całą lub część produkcji do „tańszych” rejonów naszego globu. Część firm stosuje również strategie polegające na zatrudnianiu pracowników z innych krajów.
Szkolenia po angielsku motorem rozwoju kariery
Rozpatrując sukces z nieco węższej perspektywy, a więc na poziomie osobistym, odpowiedni zakres umiejętności językowych odgrywa tu znaczącą rolę. Ilość operacji i zadań w kontekście międzynarodowym w ciągu ostatnich kilku dekad znacząco wzrosła. Rozwój światowej gospodarki, transnarodowych korporacji, organizacji, jak również wyraźny wzrost kontaktów międzyrządowych znacząco zwiększył liczbę podróżujących menagerów do innych krajów. Liczba powodów, dla których wysyłani są za granicę jest naprawdę imponująca. Są oni odpowiedzialni za zdobywanie nowych rynków, nadzorowanie start-up’ów, transfer technologii, zarządzanie fuzjami i przejęciami czy tworzenie kultury organizacyjnej.
Choć zagranicznie zadania są postrzegane jako kluczowy element strategii korporacji transnarodowych, wielu menedżerów nie wywiązuje się ze zleconych zadań zagranicą i nie osiąga zamierzonych celów ze względu na brak skutecznych umiejętności językowych.
Bez względu na to czy posiada się dobre umiejętności prezentacji, czy jest się znakomitym negocjatorem, jeśli nie posiada się wystarczająco dobrych umiejętności językowych nie osiągnie się zamierzonych celów biznesowych. A zatem skuteczna komunikacja w języku obcym może stanowić przewagę konkurencyjną przy wspinaniu się po drabinie korporacyjnej.
Zdolność swobodnego wyrażania myśli w języku angielskim poszerza perspektywy rozwoju i jest nieocenionym atutem w procesie rekrutacji. Jeśli marzy się o karierze w międzynarodowej firmie, perfekcyjna znajomość języka angielskiego jest po prostu konieczna.
Jeśli chce się pracować w międzynarodowej firmie i odnosić sukcesy w prowadzeniu międzynarodowego biznesu, nauka języka angielskiego jest kluczowa. Nieważne, jakim językiem urzędowym posługuje się dany kraj, większość komunikacji biznesowej, która ma miejsce w dzisiejszych czasach dzieje się w języku angielskim. Klienci, partnerzy, dostawcy oraz konkurencja używa języka angielskiego.
Szybkim krokiem do lidera rynku
Coraz więcej firm dostrzega potrzebę inwestowania w szkolenia dla swoich pracowników. Nieważne, czy są one związane z wyposażeniem pracowników w nowe umiejętności do obsługi najnowszego oprogramowania czy dotyczą możliwości doskonalenia już wcześniej posiadanych umiejętności.
W dzisiejszym świecie zapewnienie pracownikom odpowiednich szkoleń jest niezbędne, aby zatrzymać istniejący personel, jak również przyciągnąć nowych pracowników. Nie mówiąc już o wpływie na wizerunek pracodawcy.
Podnoszenie konkurencyjności na rynkach zagranicznych wymaga od firmy rozwoju językowego swoich pracowników. W miarę jak poziom biegłości języka angielskiego pracowników wzrasta, możliwości firmy stają się coraz większe. Dzięki odpowiednio dobranym szkoleniom językowym organizacje powinny odnotować wzrost produktywności i wydajności, poprawę komunikacji i pracy zespołowej, zwiększenie zaufania wśród pracowników i ich motywacji, lepszą obsługę klienta i ogólną satysfakcję z pracy.
Szkolenia po angielsku
Status języka angielskiego jako lingua franca w szczególności w obszarach takich jak: biznes, medycyna, inżynieria i lotnictwo odgrywa kluczową rolę we wzroście światowego popytu na jego naukę. Popyt na szkolenia po angielsku dostosowane do potrzeb grup lub jednostek indywidualnych rośnie najszybciej w takich dziedzinach jak:
· Zasoby ludzkie
· Negocjacje
· Prezentacje
· Finanse
· Księgowość
· Komunikacja
Aby sprostać wymaganiom firm, szkolenia po angielsku powinny przede wszystkim koncentrować się na praktycznym podejściu komunikatywnym niż na nauce gramatyki.
W zależności od potrzeb danej grupy, szkolenia po angielsku mogą obejmować takie obszary jak: marketing i PR, zarządzanie, negocjacje, prezentacje, obsługę klienta, finanse czy księgowość. Szkolenia po angielsku mogą również stanowić kompozycję konkretnych obszarów. I tak cele szkolenia po angielsku zależą od potrzeb konkretnej grupy słuchaczy. Umiejętności, jakie dana grupa potrzebuje do wykonania swojej pracy mogą być bardzo zróżnicowane i zawierać takie elementy jak pisanie e-maili w języku angielskim, prowadzenie prezentacji i negocjacji lub prowadzenie spotkań w języku angielskim. Zwróćmy uwagę, że wyżej wymienione umiejętności są uważane za warunek konieczny funkcjonowania nowoczesnego biznesu.
L. McFarland w książce „21st century leadership” określa XXI wiek jako wiek „ globalnego świata”. Zygmunt Bauman pisze, iż globalizacja to słowo, które jest na ustach wszystkich. Jest to słowo na czasie, które szybko przekształca się w slogan, w swego rodzaju magiczną formułę, która wyjaśnia tajemnice teraźniejszości i przyszłości. Firmy zostały zachęcone do wydostania się poza granice lokalnego terytorium na wschodzące rynki na całym świecie poprzez wciąż ulepszane systemy telekomunikacyjne, zaawansowane i niezawodne formy transportu. Skuteczna komunikacja na rynkach zagranicznych wymaga rozwoju nowych umiejętności, wśród których niebagatelną rolę odgrywają kompetencje językowe.