Jak uczyć się angielskiego z filmów?

Dlaczego uczyć się angielskiego z filmów?

Kiedy uczysz się angielskiego z filmów lub telewizji, uczysz się prawdziwego angielskiego używanego przez rodzimych użytkowników języka.  W filmach usłyszysz naturalną wymowę, codzienne słownictwo, gramatykę mówioną, idiomy i slang.  Filmy mogą nauczyć Cię mówić po angielsku w sposób naturalny.  Jednak, aby uczyć się z filmów, musisz użyć odpowiedniej techniki.  Wielu nauczycieli i uczniów stara się uczyć poprzez zwykłe oglądanie filmów i programów telewizyjnych.  Samo oglądanie filmów jest niestety mało efektywne.

 

1.     Jakie filmy oglądać?

jak uczy sie angielskiego z filmow

Wybieraj tylko ciekawe filmy. Brzmi jak oczywistość, prawda? Ciekawy, interesujący bądź zabawny film zachęci Cię do nauki.  Oglądając ulubiony serial czy program telewizyjny łączysz przyjemne z pożytecznym i co najlepsze, nie czując, że się uczysz.

 

2.     Od czego najlepiej zacząć?

Wybieraj filmy dopasowane do Twojego poziomu językowego. Unikaj filmów, które są zbyt trudne. Na początek, zacznij od filmów przyrodniczych lub filmów dla dzieci. Dobrym rozwiązaniem są też filmy romantyczne. Moim pierwszym filmem, który obejrzałam efektywnie po angielsku był film: Love Actually Na pewno, nie zaczynaj od filmów kostiumowych, które są po prostu trudne językowo.  Na początek również polecam, aby zacząć od krótkiego filmu, np. na youtube. Jeśli chcesz rozwinąć swoje umiejętności mówienia, wybieraj filmy i seriale, w których jest mnóstwo dialogów. Świetne są też różne talk shows i programy typu reality.

 

3.     Jak oglądać filmy po angielsku?

jak uczyc sie angielskiego

 OK, wybrałeś już swój ulubiony film, serial czy program telewizyjny. Jak oglądać efektywnie filmy po angielsku? Z napisami czy bez? A co jeśli oglądam i nic nie rozumiem. Mam tylko oglądać czy powinieniem coś jeszcze robić? Spróbuje odpowiedzieć na te nurtujące Was pytania. Po kolei.

Z napisami czy bez?

Bez , ale dla osób początkujących, polecam oglądanie z napisami. Na początek z napisami polskimi, potem z napisami w języku angielskim. Dla osób średniozaawansowanych i zaawansowanych na początek polecam oglądanie z napisami w języku angielskim, potem już bez.

Zazwyczaj po włączeniu napisów przestajemy uważnie słuchać dialogów i zaczynamy czytać napisy po angielsku. W ten sposób uczymy się czytać po angielsku, poznajemy pisownie i wymowę słówek. Nie uczymy się już rozumienia ze słuchu. Tak jak pisałam, na samym początku naszej przygody z oglądaniem filmów po angielsku możemy włączyć napisy, aby nie zniechęcić się, że oglądanie filmów po angielsku jest zbyt trudne. Natomiast naszym celem będzie oglądanie filmów po angielsku bez napisów.

Nic nie rozumiem

Wiele osób, gdy zaczyna oglądać filmy po angielsku mówi mi, że są załamani, jak niewiele rozumieją podczas oglądania. Nic nie szkodzi. Jeżeli nie rozumiesz jednego słówka czy kilku zdań, nie martw się. Nauka to proces. Z czasem zaczniesz rozumieć coraz więcej.

 Jak oglądać film po angielsku efektywnie?

Po pierwsze, oglądając film po angielsku, zapisuj ciekawe słowa i wyrażenia. Możesz zapisywać całe zdania i dialogi. Cokolwiek zwróci Twoją uwagę i wyda Ci się przydatne. Nie musisz zapisywać wszystkich słów, których nie znasz. Zapisuj tylko te, które wydadzą Ci się interesujące i które mógłbyś później wykorzystać np. podczas rozmowy.

Po drugie, powtarzaj. Powtarzaj słówka, całe zdania. Powtarzaj swoje ulubione fragmenty dialogów, lub nawet całe dialogi. W ten sposób ćwiczysz wymowę, intonację i akcent.

 A jak to wygląda w praktyce? Jak oglądać efektywnie?

Zacznij swoją przygodę z oglądaniem filmów, od krótkiego materiału.  

1.     Obejrzyj krótki film. Nie musisz rozumieć wszystkiego. Nie skupiaj się na szczegółach. Postaraj się zrozumieć ogólny przekaz.

2.     Obejrzyj ten sam film jeszcze raz. Tym razem postaraj się zrozumieć jak najwięcej.

3.     Obejrzyj 2-3 minutową scenę kilka razy z angielskimi napisami. Wypisz ciekawe słówka i zwroty. Sprawdź ich znaczenie w słowniku.

4.     Obejrzyj tę samą scenę bez napisów kilka razy. 

5.     Obejrzyj wybraną scenę jeszcze raz, tym razem postaraj się powtórzyć teksty za aktorami. Zatrzymaj się po każdym zdaniu i powtórz za aktorami.

6. Postaraj się użyć nowych zwrotów przy najbliższej okazji, np. podczas rozmowy w języku angielskim

A teraz ma dla Was mały prezent. Szczególnie gorąco polecam Wam stronę ted.com, gdzie znajdziecie mnóstwo krótkich filmów w języku angielskim na rozmaite tematy. TED to seria konferencji, których celem jest rozprzestrzenianie idei wartych podania dalej ( ideas worth spreading). Pod każdym wystąpieniem ( filmem), który trwa maksymalnie 20 minut, znajdziecie transkrypt w dowolnym języku. W oparciu o jeden krótki filmik przygotowałam dla Was lekcje, w której znajdziecie ćwiczenia na rozumienie słuchowe oraz ćwiczenia językowe. Film trwa niecałe 10 minut i możecie obejrzeć go tutaj:

Have you ever felt like you're talking, but nobody is listening? Here's Julian Treasure to help. In this useful talk, the sound expert demonstrates the how-to's of powerful speaking -- from some handy vocal exercises to tips on how to speak with empathy. A talk that might help the world sound more beautiful.

Na stronie TED Education znajdziecie moją lekcję dotyczącą tego krótkiego wystąpienia. Możecie tam również obejrzeć wystąpienie i sprawdzić jak dobrze zrozumieliście treść tego filmiku odpowiadając na kilka pytań. Link do lekcji znajdziecie tutaj: https://ed.ted.com/on/qaNHQ8ox

Dodatkowe ćwiczenia językowe znajdziecie poniżej:

How to speak so that people want to listen zestaw ćwiczeń z odpowiedziami numer 1

How to speak so that people want to listen zestaw ćwiczeń z odpowiedziami numer 2

Owocnej nauki!

Iza